ISTORIJA PACIFIZMA

Napisao: Dzefri Ostergard

Preveo: Igor Seke

Ovaj esej je originalno objavljen u "The Nation State", 1981. godine. Autor eseja je Dzefri Ostergard, koji je esej objavio pod imenom "Resisting the Nation State, the Pacifist and Anarchist Traditions" u izdanju britanskog "Peace Pledge Union"-a, a mi vam iz ovog eseja izdvajamo i u nastavcima objavljujemo samo njegov prvi deo: Istorija pacifizma. 

I S T O R I J A    P A C I F I Z M A

 PACIFIZAM, PACIFICIZAM I ANTI-MILITARIZAM

Ukoliko zelimo da govorimo o pacifizmu neophodno je da pre svega razjasnimo neke pojmove. Rec 'pacifist' je skovana (tek 1901. godine) da oznaci sve one koji se suprotsavljaju ratu i rade da stvore i odrze mir izmedju nacija. Ovako siroki pojam ove reci se jos uvek korisiti, ali u Anglo-americkoj verziji, 'pacifist' ima uze znacenje i odnosi se na one cije suprotstavljanje ratu ima oblik odbijanja licnog ucesca u ratu ili davanja podrske ratu. Takve osobe, iz razloga koje cemo razjasniti, se takodje protive svakom otvorenom  vidu nasilja nad ljudima, mada ne neophodno i protiv latentnog nasilja, koje se obicno oznacava kao 'sila', koju, na primer, koristi policija. 'Pacificist'  je verovatno prikladnija rec za oznacavanje jednog sireg pojma. 'Pacificist' moze podrzavati koriscenje oruzanih snaga u operacijama 'cuvanja mira', dok su 'pacifisti' generalno i 'anti-militaristi'. Ipak, nisu svi 'anti-militaristi' pacifisti. Istorijski, antimilitarizam je povezsan sa verovanjem da se vecina modernih ratova vodi u interesu vladajuce klase, kao sto su feudalci ili kapitalisti. U kasnom XIX i ranom XX veku, pre nego sto su socijalisticke partije upravljale bilo kojom drzavom, mnogi socialisti su bili takodje i anti-militaristi i neki socialisticki lideri, poput Keira Hardija, su takodje bili pacifisti.

Socijalista anti-militarista je mogao, ukoliko nije bio pacifista, kada izbije rat, da se ukljuci u armiju i nada se da bi time mogao da ubrza pad kapitalizma, verovatno putem sirenja nelojalnosti mecu trupama i ubedjujuci ih da, ukoliko se pojavi izgled za revoluciju, one rteba da upotrebe svoje oruzje protiv svojih klasnih neprijatelja. U praksi, 'pacificizam', 'pacifizam' i 'anti-militarizam' se cesto preklapaju, ali ovi pojmovi ipak oznacavaju prilicno razlicite pojmove.

SEKTE KAO POREKLO PACIFIZMA

Intelektualno poreklo zapadnjackog pacifizma je cvrsto ukorenjeno u verovanja religijskih sekti. Prva od tih sekti je bila sastavljena od sledbenika Isusa koji je, u Besedi na Gori, propovedao novu poruku: "Culi ste da je receno: Oko za oko i zub za zub. Ali ja vam kazem, da se ne opirete zlu; da onome ko vas osamari po desnom obrazu, okrenite mu i drugi takodje… Volite svoje neprijatelje, blagoslovite one koji vas kunu, cinite dobro onima koji vas mrze, i molite se za one koji vas uprkos svemu koriste i proganjaju vas." Ove reci iznose doktrinu 'neopiranja zlu', i tokom nekoliko vekova, tokom cekanja na Drugi Hristov dolazak, njegovi sledbenici su prihvatili jednostavne implikacije ove poruke. Oni su odbijali vojnu sluzbu, dok su istovremeno, po recima sv. Pavla, davali Cesaru ono sto mu pripada. Do pomracenja ranog hriscanstva doslo je sa Konstantinovim preobracanjem koji je, 313. godine, proglasio hriscanstvo za zvanicnu religiju Rimskog carstva. Sa sektom koja je prerasla u crkvu tesno povezanu sa drzavom, Sv. Avgustin je objavio novu doktrinu: svestenstvo mora biti potpuno posveceno Bogu i da zivi u skladu sa tim, a laici su morali da ispunjavaju sve svoje obaveze kao podanici. On je takoce razvio doktrinu 'pavednog rata' koju je kasnije, tokom XIII veka, razradio Toma Akvinski.

U kasnom Srednjem veku hekoliko jeretickih sekti, Valedensianci, Katari i ceska Braca zakona Isusovog, osporile su novo pravoverje, i  zalozili se za pacifisticke ideje. Ali pravi pocetak modernog pacifizma datira iz vremena sesnaestovekovne Reformacije, koja je oznacila pobedu tek rodjene moderne drzave nad katolickom crkvom. Za razliku od Lutera, razni radikalni reformisti u [vajcarskoj, Nemackoj i Holandiji, koji su postali poznati kao Anabaptisti, pozvali su na apsolutan povrataka ucenjima Isusa. U [lethajmskoj ispovesti vere, iz 1527., govorili su da nije moguce pomirti put Hrista sa putem kojim ide svet. Do dolaska Hristovog carstva, iskreni hriscanin mora biti 'nonkonformist'. Mac, simbol moci drzave, je dodeljen od Boga, ali 'dodeljen van Hristovog savrsenstva'. Sekularne politicke vlasti su stvorile deo nepreporodjenog sveta i postoje samo zato sto ljudi nisu pratili Hristov put i morali su biti primoravani na to. Prave hriscane ne treba primoravati, oni ne primoravaju druge, i trebali bi, koliko god mogu, biti daleko od uzasa i grozota.

Dakle – osim jedne grupe koja je pokusala da silom uspostavi Bozije kraljevstvo na zemlji u gradu Munsteru 1534-5 i koja je pri tom pokusaju krvavo suzbijena – Anabaptisti se nisu bavili politikom, odbijali da nose oruzje ili sluze kao policajci, uzdrzavali se od bilo kakvih pravnih tuzbi i davanja zakletvi i odbijali dapriznaju postojece zakone o svojini. Jedna grupa, Huteriti, nastavljali su da osnivaju komunisticke zajednice, od kojih 150 jos uvek postoje u SAD i Kanadi. Izlozeni ostrimkritikama zbog jeresi, mnoge grupe su se ujedinile pod vodjstvom Mena Simonsa (1496-1561), i njegovim 'Menonitima', pod kojim nazivom su i danas poznati.

Anabaptisticku strategiju povlacenja iz nepreporodjenog sveta nisu pratili Puritanci, koji su se okupili oko Dzordza Foksa u Engleskoj sredinom XVII veka da bi oformili Drustvo prijatelja ili Kvejkere. Oni su zeleli da hristijanizuju svet i uspostave 'Carstvo svetaca'. Verujuci da Bog postoji u svakoj osobi, oni su naglasili vaznost Unutrasnjeg svetla kao vodica kroz zivot. Nakon nekih pocetnih neodredjenosti oko upotrebe nasilja, 1661. izdali su Deklaraciju koja postaje osnova njihovog 'Mirovnog zaveta'. On jasno govori: 'Svi krvavi Principi i Prakse mi (kao licno nase) potpuno odbacujemo, sa svim onim ratovima i borbama i bitkama sa bilo kojim oruzjem, za bilo kakav cilj ili iz bilo kakvog razloga…' Pacifizam je bio samo jedna od specificnosti Kvejkera, ali je postao njihov najperpoznatljivi znak. U Americi, gde su neki otisli u potrazi za religijskom slobodom, Kvejkeri su dobili prvu mogucnost da svoje principe primene u politici: 'Sveti eksperiment' u nenasilnoj vadi Pensilvanije, koja je trajjala od 1662. do 1756.

U ranom XVIII veku, raduikalno krilo nemackog Pietizma je stvorilo dve nove paciofisticke sekte: Dunkere i Inspiracionaliste, a obe su emigrirale u Ameriku. Dunkeri, sada poznati kao Crkva brace, cine trecu medju "istorijskim mirovnim crkvama" SAD-a. Kasnije su ih sledili [ejkeri koji su, kao i Huteriti, kombinovali pacifizam sa dobrovoljnim komunizmom. Pacifizam ovih sekti je bio 'separacionalan' a ne 'integacionalan' kao kvejkerski. Bitno drugaciji tip pacifizma – 'eshatoloski' – je bio ispoljen od strane nekoliko sekti nastalih u XIX veku, cije se doktrine usmeravaju ka uverenju u neminovnost Sudnjeg Dana kada ce bezbozni biti unisteni, nakon cega ce Hrist vladati nad pravim vernicima u novom svetu. Ove sekte su Plimutska braca, Hristadelfijanci, Adventisti sedmog dana i Jehovini svedoci. Eshatoloski pzcifizamne odbija rat kao takav. Rat moze biti vidjen kao nacin na koji Bog kaznjava nemoralne i, dok njegovi sledbenici ne bi trebali uzmeti ucesca u zemljaskim ratovima, mogu, kada dodje vreme, uzeti oruzje u konacnoj armagedonskoj bici.

Pacifizam sekti je pretrpeo izmene tokom godina. Tako je vecina americkih Kvejkera i Brace, koji su bili stasali, sluzila vojsku za vreme Drugog svetskog rata. Ali, do XX veka, pacifistika etika Isusa je bila snazno sacuvana u njihovim osnovnim ucenjima. Hriscanski pacifisti su sada zastupljeni i u drugim crkvama. U XX veku bilo je znacajnog rasta pacifistickih osecanja medju Metodistima u Britaniji i Baptistima u SAD-u, i u poslednje vreme, medju katolicima. Drustvo pomirenja (The Fellowship of Reconciliation), osnovano 1914., zeli da ujedini sve koji baziraju svoj pacifizam na hriscanskim osnovama.

 


/ POCETNA / SUDBINA / ZAKON / PARAGRAFI / KNJIGA I SVECE / HRVATSKA / KORAK ISPRED /

/ ISTORIJA PACIFIZMA / AVGANISTAN / 11. SEPTEMBAR / JA, TI, MI... / GRICKAJMO ISTINU /

/ DOMINION SMRTI / DESET MITOVA / VEGETARIJANSKI RECEPTI / P.S. NA INTERNETU /